در کوهها و کوهپایه های منطقه ی خور و جندق چشمه سارهای آب شیرین و شوری از زمین می جوشد که آب بعضی از آنها زیاد و قابل ملاحظه است و در اطراف آنها آبادیهایی شکل گرفته است روستاهای : بازیاب ، ایراج ، گرمه ، نیشابور ، خُنج و دادکین به همین علت متولد شده اند. و هسته ی اولیه ی پیدایش “خور” نیز وجود چشمه ی “دریاشو” از فراز قله تین بوده است.

1– چشمه کلاته نقی : این چشمه بین راه خور به آرسون در بیست و چهار کیلومتری شمال خور بر فراز کوهی قرار دارد آب آن شیرین و گیاهانی چون : نخل ، توت سیاه ، انجیر ، بادام و انار و دیگر محصولات در کلاته نقی به عمل می آید. در کوههای این کلاته درخت بنه و بادام تلخ فراوان است.

2-چشمه آیرکان (:(ayerkanآیر به گویش خوری به معنای آتش است و آیر کان یعنی معدن آتش.چشمه آیرکان با اینکه از میان کویر می جوشد آب نسبتآ شیرینی دارد و در شمال خور در مسیر راه قدیم خور – ترود واقع شده است.

3-چشمه رسک ((resk:در جنو غربی آرسون کوره گز واقع شده و متعلق به مرحوم سید علی محمد امین موسوی قلندر وبیابان گرد خوری بوده و در اطراف آن اشجاری چون : انجیر ، انگور ، انار و بادام وجود دارد. داستانهای زیبایی از سید علی در بین مردمان گفت و شنود می شود.

4-چشمه اوگون((owvegoon:نام دیگرش چشمه ایزد آباد یا خندقو می باشد. این چشمه از فراز کوهی در ده کیلومتری جنوب شرقی خور می جوشد. مرحوم حاج حسینعلی ایزدی خوری بر فراز کوه سدی بنا نموده و آب را به وسیله لوله به پایین دره هدایت کرده! و فضای سبز و با صفایی ایجاد شده است .ای کاش قدر بدانیم اما….؟!!!

چشمه های دیگری چون : آب سرخو- کوه سفید- برات یا براتو – لُندی – سنجدو – جصه گران – شورابسار – همزءهو – تلخ وباقری – شکر آب – چک چک – درانجیر – قل هو الله – تبت – آوشکو و سلخگون در منطقه ی کویری خور از زمین می جوشد .

error: محتوای محافظت شده