ماهی درمانی در سال های اخیر برای درمان برخی بیماری ها از جمله ناراحتی های پوستی و یا کاهش استرس استفاده می شود. ماهی هایی که برای این نوع درمان مورد استفاده قرار می گیرند ماهی های خاصی هستند.

این نوع ماهی در چشمه دکتر فیش در روستای گرمه از توابع شهرستان خور و بیابانک زندگی میکند. غذای اصلی این ماهی ها در پوست افراد مبتلا به بیماری موجود است.

این نوع ماهی از قسمت های بیمار و یا قسمت های مرده پوست این بیماران تغذیه می کند و به قسمت های سالم پوست آنها کاری ندارد، در نتیجه اثرات مفیدی روی بهبود بیماری آنها خواهد گذاشت.

چشمه ی آب معدنی دکتر فیش به عنوان یک گروش درمانی مناسب و مهم برای کاهش موقت علایم این بیماران محسوب می شود و این بیماران می توانند هر چند ماه یک بار، با مراجعه به این چشمه ی آب معدنی و استفاده از ماهی های آن به روند بهبودی خود تسریع بخشند.

در روش ماهی درمانی، ماهی خورده نمی شود، بلکه افراد قسمتی از بدن خود و بیشتر پای خود را در چشمه قرار می دهند و ماهی ها با جمع شدن در اطراف پای فرد، تاثیر خود را روی پوست می گذارند.

نحوه تاثیر ماهی درمانی بر بیماری های پوستی

هنگامی که بیماران مبتلا وارد این آب می شوند، ماهی ها به آنها نزدیک شده و شروع به مکیدن قسمت های بیمار پوست این افراد می کنند. برای سایر بیماری های پوستی هم همینطور عمل می کنند.

سلنیوم موجود در این آب ، نقش مهمی در درمان این بیماری ها دارد. سلنیوم مهم ترین عنصر برای ترمیم زخم پوستی این بیماران می باشد. همچنین سلنیوم موجود در این آب ، اثر محافظتی برای سلول ها در مقابل رادیکال های آزاد دارد.

بیماران مبتلا به اختلالات عصبی و روماتیسمی با غوطه ور ساختن بدن خود در داخل این آب ، از میزان ناراحتی هایشان کاسته می شود.

مکیدن پوست توسط ماهی ها باعث ایجاد احساس خوبی در بیمار می شود، احساسی مثل سوزن سوزن شدن و ماساژ خفیف پوست. این کار اغلب توسط ماهی های جوان تر که نیاز بیشتری به مواد غذایی دارند و قدرت مکیدن آنها بیشتر است، انجام می گیرد. این نوع مکیدن علاوه بر خاصیت درمانی، اثرات روانی مناسبی بر روی بیماران دارد.

علاوه بر بیماران، افراد سالم هم از این چشمه استفاده می کنند. پوست افراد سالم هنگام برخورد با این ماهی ها، بازسازی می شود، به عبارت دیگر این ماهی ها بخش های مرده و کراتینه پوست را مصرف می کنند.

error: محتوای محافظت شده